Stavba těla

Včela patří do kmene členovců. Její tělo se skládá ze tří hlavních částí: hlavy, hrudi a zadečku. Tyto části jsou od sebe odděleny zúžením, které včelám umožňuje pohyblivost.

Hlava (1) - S hrudí je spojena tenkým zúžením umožňujícím pohyb. Na bocích temene hlavy má včela dvě složené oči a na vrcholu temena tři jednoduché oči, rozmístěné do tvaru trojúhelníku.

 

Tykadla (2) - Jsou dvě článkovitá ústrojí umístěná vedle sebe v jamkách přibližně ve středu přední strany hlavy nad čelním štítem. Na tykadlech se nachází mnoho smyslových orgánů, s jejichž pomocí včela dovede vnímat čichová a hmatová podráždění.

 

Hruď (3) - Hlavní funkci hrudi je být nosičem orgánů pohybu – křídel a nohou.

 

Nohy (4) - Včela má 3 páry nohou, které slouží k pohybu, k vytváření řetízků s ostatními včelami, k předávání voskových šupinek, ke sběru a ukládání pylu a k čištění tykadel. Nohy také nesou chemické a mechanické receptory. Nejvíce známé je ústrojí na třetím páru nohou – zvané košíčky, do nichž včela sbírá pyl.

 

Křídla (5)- Na každém boku hrudní části má včela jeden pár blanitých křídel. Pohyb křídel nahoru a dolů ve tvaru osmičky zajišťují hrudní svaly. Důležitou funkcí je rovněž schopnost pohybem křídel účinně větrat úl.

 

Zadeček (6) - V zadečku včely jsou uloženy zažívací orgány, medový váček, jedová žláza, vzdušné vaky a žihadlo.

 

Žihadlo na konci zadečku je duté a je napojeno na jedový váček, na svém konci má háček. Tento háček znemožňuje po bodnutí vytažení žihadla z rány, včela si tak po bodnutí vytrhne žihadlo i s jedovým váčkem a následně umírá.

 

(Zdroj: dum.rvp.cz/materialy/stahnout.html?s=guszemeg‎)